Fil.dr i etnologi

1996 inledde jag mitt avhandlingsarbete. Det behandlade new age generellt med divinationsmetoden tarot som konkret exempel. Jag disputerade 2001 med avhandlingen Tarot. New age i bild och berättelse som gavs ut av Carlsson bokförlag.

New age var vid tiden för avhandlingsarbetet ett omdebatterat fält, ett fält som också var i ständig rörelse och svårt att kategorisera, definiera och hantera. Därför var det ett metodiskt svårt forskningsämne. Det saknades dessutom tidigare grundforskning. Min avhandling kom därför delvis att berätta vad new age kunde vara under sista delen av 1990-talet, men också om hur budskap förmedlas, hur internet och föreningar användes för att legitimera verksamheten.

Det fanns flera delsyften med avhandlingen. Dels det deskriptiva syftet. Vad är new age utifrån ett aktörsperspektiv? Dels det innehållsliga syftet. Vad innehåller new age och hur förhåller det sig till etablerade religionsytringar? Och dels ett syfte att se hur och vilka budskap som förmedlas vid den specifika tarottolkningen. Det sista syftet är det mest centrala i avhandlingen.

Teoretiskt och metodiskt var det inspiration från Foucaults diskursanalys förenad med folklorisk teori kring berättande som var utgångspunkten. Olika teoretiska ingångar användes sedan i varje specifikt kapitel, mest som inspiration och tematiskt.

Här ska jag lägga in mer text om de teoretiska och analytiska ingångar som jag använde för att söka förståelse för new age-fältet.

Avhandlingen är slut på förlaget och går inte längre att köpa i butik, men jag har några kvar som jag säljer för 100:- inkl frakt. (kontakt)

Kommentera

Hej!

Välkommen till Magnus Gudmundssons plats på nätet.
Jag arbetar som koordinator på Malmö högskola, på Akademiskt lärarskap och Centrum för professionsstudier.
Jag driver även firman yta & innehåll där jag jobbar med grafisk formgivning och webbutveckling.
På den här webbplatsen presenterar jag mig själv.

yta & innehåll

1988 formgav jag min första trycksak, en stadsdelstidning i Jönköping. Sedan dess har jag utvecklat stort intresse för grafisk formgivning.
Sedan 2008 har jag samlat mina externa uppdrag i firman yta & innehåll.
http://yta-innehall.se

Fil.dr i etnologi

1996 inledde jag mitt avhandlingsarbete. Det behandlade new age generellt med divinationsmetoden tarot som konkret exempel. Jag disputerade 2001 med avhandlingen Tarot. New age i bild och berättelse som gavs ut av Carlsson bokförlag.

Details »

Publicerat

Artiklar, antologier och böcker där jag varit författare, redaktör eller medförfattare. Huvudsakligen inom etnologi och museologi

Details »

Samtiden som kulturarv

Ett projekt vid Samdoksekretariatet, Nordiska museet, finansierat via Delegationen för industrisamhällets kulturarv. Genomfördes under 2001-2002.

Details »

Div. annat

Förutom de forskningsprojekt jag genomfört som forskare på Lunds universitet, har jag även initierat, genomfört, varit projektledare eller samordnat  andra projekt, inom ramen för mina anställningar.

Details »

Curriculum Vitae

En lista på min anställningar och några kompetenser jag tycker mig ha.

Läs mer!